Cestovanie autom do Rakúska

14.02.2011, 22:54, ADMIN

Autom po Rakúsku


Pre slovenského občana nepredstavuje cestovanie autom do Rakúska žiadny problém. Keďže je Rakúsko jednou z našich susedných krajín, je doprava pomerne rýchla. Pre cestu do Rakúska sa nám ponúka niekoľko variant.

 

cestovanie-autom-do-rakuska-opatrovatelky-preprava-osob


Aby ste mohli do Rakúska vyraziť vlastným autom či karavanom, potrebujete platný slovenský vodičský preukaz, osvedčenie o technickom preukaze a tzv zelenú kartu, ktorá je dokladom o poistení zákonnej zodpovednosti pre cesty do zahraničia. Pred cestou sa tiež odporúča uzatvoriť havarijné poistenie a poistenie proti krádeži. Do Rakúska dnes už môžete prísť na platný občiansky preukaz. Cestovné pasy nie sú potrebné odvtedy, čo naša republika vstúpila do tzv Schengenského priestoru.

 

Akonáhle sa dostanete na rakúske diaľnice, budete potrebovať diaľničnú známku - desaťdňová diaľničná známka vyjde na 7,60 euro. Známky zakúpite na niektorých čerpacích staniciach v SR, na hraničných priechodoch alebo v Rakúsku  na čerpacích staniciach. Na vysokohorských cestách a v niektorých turistických lokalitách sa zase vyberá mýto. Stretnete sa tu však s veľmi kvalitnou, hustou a dobre vybudovanou cestnou sieťou. Pravidlá cestnej premávky sú v podstate rovnaké ako v Slovenskej republike, sú tu však viac dodržiavané a ak ich niektorý vodič poruší, môže počítať s prísnym trestom.

 

Maximálna povolená rýchlosť mimo obce je 100 km / h, na diaľnici 130km/hav obci 50km / h. Výnimkou je mesto Graz, kde je maximálna povolená rýchlosť len 30km / h. Automobily s prívesmi  nad 750kg môžu ísť mimo obce maximálne 80km/ha na diaľniciach 100 km / h.

 

Pri prekročení týchto rýchlostí vás môže stihnúť vysoká pokuta alebo dokonca odobratie vodičského preukazu. Taká jazda na červenú by vás vyšla na 75 eur, nedanie prednosti v jazde potom na 30 - 70 eur. To však ešte nič nie je, dobre si rozmyslite hlavne predbiehanie v miestach zákazu predbiehania, pretože vás to môže stáť až 145 eur. Pozor treba dávať aj na parkovanie na vyhradených miestach, rakúske úrady totiž v tomto smere nie sú vôbec tolerantní a prípadnú topánočku vám demontujú až po zaplatení vysokej pokuty.

 

Povinné je v Rakúsku používanie bezpečnostných pásov, bezpečnostných sedačiek pre deti do 12 rokov a vodič za volantom môže mať v krvi maximálne 0,5 promile alkoholu. Ak cestujete v zime, odporúčajú sa zimné pneumatiky. Na zle dostupných miestach sú potom dopravné značky nariaďujúce nasadenie snehových reťazí. Podrobnejšie informácie ohľadom predpisov nájdete na: www.oeamtc.at alebo www.arboe.or.at

 

Ak sa vám počas cesty stane nehoda, pri ktorej dôjde k nejakému zraneniu, musíte volať záchrannú službu a políciu. Ak však dôjde len k vecnej škode, potom volajte políciu iba v prípade, že ste sa s druhým účastníkom nedohodli na vzájomnej náhrade.

 

V Rakúsku sa nachádza asi 500 kempov, z ktorých tak 350 funguje od apríla do októbra, ostatných 150 kempingov má otvorené aj počas zimy. Sú to hlavne kempingy v okolí lyžiarskych areálov a centrá ďalších zimných športov. Vybavenosť väčšiny kempov je na veľmi dobrej úrovni, je tu pitná voda, toalety, sprchy aj obchody so základnými potravinami. Na recepciách sa dohovoríte okrem nemčiny väčšinou bez problémov aj po anglicky. Nájdete tu kempy všetkých kategórií, od tých jednoduchých až po luxusné so širokým zázemím. Vybrať si tak môže každý podľa svojich možností - či chce skromnejšiu, alebo finančne náročnejšiu variantu pobytu.

 

Ubytovanie v kempe vyjde osobu na 3-7 eur, ak budete mať vlastný stan, počítajte s 2,20 až 7,30 eur a pre obytný voz sa cena pohybuje medzi 3,70 až 8,70 eurami. Máte však aj možnosť zaplatiť jednotný a hromadný poplatok, v ktorom už budú zahrnuté ako osoby, tak aj vozidlo s prívesom, karavan či stan. V takom prípade sa cena šplhá od 11 do 25,50 euro. Prespanie v kempingových vozoch je mimo kempingovej plochy povolené, okrem mestských a chránených prírodných oblastí. Nesmiete si však rozmiestniť vybavenie na kempovanie mimo voz. V niektorých oblastiach je kempovanie mimo oficiálnych táborísk dokonca úplne zakázané, alebo je povolené len so súhlasom majiteľa pozemku.

 

Zoznamy všetkých kempov a autokemp v Rakúsku vám poskytnú turistické centrá, automotokluby alebo špecializované organizácie Camping und Caravaningclub Austria (CCA) a Österreichischer Campingclub (OCC). Navštíviť môžete ich internetové stránky www.campsite.at / cca a www.campingclub.at

 

Napríklad okolo hlavného mesta Viedne sú tri obľúbené kempingy, ktoré poskytujú turistom kvalitné a dostatočné služby a zázemie. Sú to kempy Aktiv Camping Neue Donau, Camping Wien Süd a Camping Wien West. Všetky kempingy ležia v peknom prostredí a obklopené sú rozsiahlym parkom a lesmi.

 

Aktuálne pracovné ponuky do krajín EÚ nájdete na tomto odkaze:

 
« Späť


Diskusia: "Cestovanie autom do Rakúska"
Dátum: Meno: Komentár:
- Žiadne komentáre -
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre